Czy w 2020 jeszcze warto przejść szkolenie z bhp? - bezpieczeństwo i higiena pracy

szkolenia bhp warszawa

Usługa audytu

Pojęcie audyt oznacza po prostu przeprowadzenie niezależnej oceny jakiegoś komponentu, systemu, organizacji, procesu lub projektu, którą zleca się niezależnej organizacji. Audyt jest przeprowadzany przez specjalistów działających w danej branży, a

Czy w 2020 jeszcze warto  przejść szkolenie z bhp? - bezpieczeństwo i higiena pracy szkolenia bhp warszawa
samej ocenie może podlegać wiele różnych procesów zachodzących w firmie. Przykładowymi branżami, w ramach których świadczy się usługę wykonania audytu, to branża informatyczna, ekologiczna, ekonomiczna czy też branża BHP. Audyt BHP jest szczególnie istotny dla wielu przedsiębiorców, ponieważ za nieprzestrzeganie odpowiednich przepisów z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą grozić kary finansowe. Firma działająca w branży BHP może oferować usługę przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa w danej firmie. Ponadto taka firma oferuje często także szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Niezależnie od rodzaju audytu, po przeprowadzonej ocenie danego procesu przez specjalistę z danej branży, pracodawca otrzymuje rzetelny raport.


Na czym polega wstępne szkolenie BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.


Sprzęt ochrony przeciwpożarowej

Ochrona przeciwpożarowa jest istotnym elementem utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Każdy budynek użyteczności publicznej musi być odpowiednio wyposażony w sprzęt PPOŻ, taki jak gaśnice, hydrant lub węże strażackie. Firma działająca w branży BHP, która zajmuje się także prowadzeniem szkolenia BHP oraz szkolenia PPOŻ, oferuje usługę przeglądu sprzętu gaśniczego. Sprzęt gaśniczy znajdujący się w budynku musi przechodzić regularne przeglądy, żeby upewnić się o jego prawidłowym działaniu. Regularne przeglądy sprzętu ochrony przeciwpożarowej są ważne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny. Przegląd sprzętu PPOŻ odbywa się także przy przeprowadzaniu audytu ochrony przeciwpożarowej. Sprzęt ochrony przeciwpożarowej nie dotyczy tylko sprzętu gaśniczego, ponieważ do sprzętu PPOŻ zalicza się także wszelkiego rodzaju tabliczki informujące o drogach ewakuacji oraz o umiejscowieniu gaśnic. Kontrola sprzętu gaśniczego jest prowadzona przez doświadczonych specjalistów.


Kto tworzy systemy zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.